Nafaka Artırımı Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Nafaka artırımı davası genel olarak değişen ekonomik şartlara göre ihtiyaçların da değişmesinden kaynaklı olarak açılacak bir dava türü olarak tanımlanabilmektedir. Nafaka artırımı davası sadece nafaka alacaklısı tarafından nafakayı ödeyecek olan borçluya karşı açılabilmektedir. 

Nafaka Artırımı Davası Nedir?

Nafaka miktarı mahkeme tarafından belirlenmekte ve kesinlik kazanmaktadır. Bunun için de nafaka miktarı eğer koşullar uygun ise mahkemeye başvurularak tekrar artırılabilmektedir. Nafakanın artırılabilmesi için öncelikli olarak değişen ekonomik şartlar dolayısı ile artık nafaka alan kişinin masrafları karşılayamıyor olması gerekmektedir. Zaman içerisinde değişen ekonomik şartlar ve aynı zamanda enflasyon oranları sebebi ile alınan nafaka miktarı kişi için yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi bir durumda ise haklı sebep öngörülerek nafakayı alan kişi nafaka artırım davası açarak nafakanın artırılmasını talep edebilir. 

Nafaka Artırımı Davası Nasıl Açılır?

Nafaka artırımı davası nedir? Nasıl açılır? Nafaka artırım davasını açacak olan taraf nafaka alan kişidir. Nafaka borçlusu olan kişiye karşı açılmaktadır. Bunun için nafaka alacaklısı olan kişi yaşamış olduğu yere bağlı olan Aile Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilir. 

Nafaka artırım davası açarken dava dilekçesi ile ilgili istenilen ilgili belgeler de ibraz edilmelidir. Aynı zamanda nafaka davası açacak olan kişi dava açarken gerekli harç ve giderleri de mahkeme veznesine yatırır. 

Nafaka artırım davası açıldıktan sonra mahkeme tarafından her iki tarafın da durumu araştırılmaktadır. Ayrıca hukuki deliller de ele alınarak nafaka artırım talebi değerlendirilmektedir. 

Nafaka artırım davası için en önemli şey talebi haklı gösterecek olan delillerin mutlaka mahkemeye sunulmasıdır. Örneğin çocuğun okul kayıt belgeleri, eğitim ve sağlık masrafları gibi tüm konular belgeler ile mahkemeye sunulabilir. Nafaka alacaksının iç gücünü kaybettiğine dair belgeler de nafaka artırım davasında istenilen belgeler içerisinde yer almaktadır. 

Nafaka Artırım Davası Hangi Hallerde Açılabilir?

Nafaka artırım davası nafaka borçlusuna karşı açılabilir. Nafaka artırımı davası nedir? Nasıl açılır? Nafaka miktarının özellikle tarafların müşterek çocuk veya çocuklarının masraflarının karşılanamayacak durumda olması neticesinde açılır. 

Eğer nafaka borçlusunun ekonomik durumunda olumlu gelişmeler ve değişmeler var ise eski eş bu durumda da nafaka artırım davası açabilir. 

Zaman içerisinde değişen enflasyon oranları ve kişilerin alım gücünün azalması da nafaka alacaksının giderlerini karşılaşmakta güçlük çekmesine neden olabilir. Bu durumda mahkeme aracılığı ile nafakanın artırılması için dava açılabilir. 

Nafaka alan kişi eğer herhangi bir sağlık probleminden dolayı artık işe gidemiyor veya çalışma gücünde bir azalma meydana gelmiş ise bu durumda da ihtiyaçlarını karşılamada zorlanabilir. Bu durumda da mahkemeye başvurarak nafaka artırım davası açılabilir.

Müşterek çocuk eğer okula başlamış veya yeni bir eğitim için kursa yazılmış ise giderlerinde de artık meydana gelmiş olabilir. Bu durumun belgelendirilmesi ile nafaka artırılması için dava açılabilir. 

Nafaka alacaklısı olan kişi eğer pahalı bir tedavi gerektiren bir hastalığa yakalanmış ise haklı nedenlerden dolayı da yine nafaka artırım davası açılır. 

Nafaka Artırım Davasında Görevli Mahkeme

Nafaka artırımı davası nedir? Nasıl açılır? Nafaka artırım davası açabilmek için görevli olan mahkeme genel olarak Aile Mahkemesi görevlidir. Ancak Yargı çevresi içerisinde Aile Mahkemesi yok ise görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. 

Nafaka artırım davalarında nafaka alacaklısı olan kişinin yaşadığı yerde bulunan mahkeme yetkili mahkemedir. Nafaka artırım davası için herhangi bir süre öngörülmemektedir. Sadece koşulların değişmesi ve mevcut koşulların oluşması ile birlikte durumun hakkaniyeti gerektirmesi nafaka artırım davasını açmak için yeterli görülmektedir. 

İstanbul avukat ekiplerimizden olan, İstanbul nafaka avukatı ekiplerimiz; Beşiktaş nafaka avukatı, Şişli nafaka avukatı, Mecidiyeköy nafaka avukatı, Sarıyer nafaka avukatı, Kadıköy nafaka avukatı olarak hizmet vermektedir. Nafaka davaları arasında yer alan nafaka artırım davalarında ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz. Google Haritalar üzerinden adresimiz ulaşabilirsiniz.